Як визначити, в якому місці можна копати колодязь?
14 Грудня 2022 / 27 просмотров

Як визначити, в якому місці можна копати колодязь?

Колодязь — це відносно неглибока, не більше 20 метрів під землею, споруда, що дає доступ до верхніх шарів води. Копання колодязя теоретично представляє менше складності, ніж буріння артезіанської свердловини — але перед тим, як взятися до справи, потрібно визначитися з найголовнішим питанням: де на ділянці правильно починати копати — і в яких місцях робити це точно не потрібно. На обидва питання дасть відповідь «УкрХімАналіз» — сподіваємося, наша інформація буде для вас корисною!

Як визначити місце під колодязь: народні прикмети і сучасні технології

Люди копають колодязі з давніх-давен — і, звісно, придумали чимало способів дізнатися, чи вдасться знайти воду там, де хотілося б, — чи обрати інше місце.

Насамперед такі прикмети ґрунтуються на уподобаннях рослин і тварин:

 • На неглибоке залягання водоносного шару вказує зростання поблизу берези, вільхи та верби, а також болиголова, мати-й-мачухи та щавлю. Зрозуміло, про те саме свідчать і очерет або очерет — але в цьому разі під час копання колодязя велика ймовірність наштовхнутися на заболочену землю, а отже, на не надто чисту воду.
 • Майже напевно на невеликій глибині є джерело води, якщо над обраною ділянкою часті скупчення мошки, комарів та інших літаючих комах. Досліди краще проводити в спекотну погоду, коли комахи особливо потребують освіжаючої вологи.
 • З великою точністю визначити місце під риття колодязя допомагають коні та собаки. Перші у спеку б’ють копитом там, де прохолодніше — і, отже, де вода найближче підходить до поверхні. Другі, виходячи з тих самих міркувань, риють у землі поглиблення для денного відпочинку.

Наступна група прикмет пов’язана зі скупченнями води:

 • Нескладно здогадатися, що земля, вже насичена вологою, буде повільніше вбирати нову воду. Тому місце під риття колодязя визначають, дивлячись, де після дощу (або поливу) земля осушується з меншою швидкістю.
 • Туман також має властивість накопичуватися над «мокрими» ділянками. Як правило, що густіші клуби туману, то багатший водоносний шар, що підходить до землі.

Існують і емпіричні народні способи пошуку місця для копання колодязя. Перелічимо найпростіші:

 • На початку дня виставте скляні незакриті банки: дном догори, шийкою безпосередньо на землю. Наступного дня подивіться, скільки конденсату накопичилося на стінках: що його більше, то швидше за все прямо під посудиною пролягає водоносний шар. Для правильного оцінювання кількості конденсату банки мають бути однакового об’єму; для більшої надійності шийки можна вкопати в землю. На жаль, дощ, що трапився протягом дня, зведе весь експеримент нанівець — ви не зможете адекватно оцінити, наскільки банка «набралася» водою через природну вологість землі.
 • Помістіть у глиняний горщик матеріал, що добре поглинає вологу: наприклад, дрібно стерту цеглу або силікагель. Зважте горщик із сухим матеріалом, потім оберніть горщик шаром тканини і закопайте в землю щонайменше на добу. Наступного дня викопайте горщик, очистіть від слідів землі та знову зважте: що сильніше збільшилася маса, то більше матеріал увібрав вологи із землі — і то ближче до обраного вами місця розташоване джерело води.

До не обґрунтованих ні науково, ані логічно, але тим не менш іноді дають позитивний результат методів можна віднести пошуки води за допомогою:

 • Виноградної лози: добре висушена і досить довга роздвоєна гілка, коли наближається до ділянки землі з підвищеною вологістю, повинна почати вбирати воду з повітря — і прогнутися вниз.
 • Алюмінієвих куточків (рамок): під час наближення до джерела води, що неглибоко залягає, ці рамки, вільно вставлені в ручки, мають почати рухатися, а в ідеалі — перехреститися одна з одною.

Сучасні способи, що дають змогу дізнатися, де на ділянці рити колодязь:

 • Буріння пробної свердловини — так ви не тільки однозначно дізнаєтеся, чи є джерело на обраному місці, а й зможете відразу відібрати воду для лабораторного аналізу.
 • Гідрогеологічні дослідження — повний цикл робіт, після якого не залишається питань, чи є на ділянці вода, а якщо є — де саме і в яких обсягах.

Крім іншого, під час визначення місця під копання колодязя можна керуватися гранично простим правилом: вода ближче підходить до поверхні землі там, де є пологості й западини природного походження. Зі свого боку, не варто шукати воду на природних височинах — можливо, ви просто не «докопаєтеся» до джерела.

Де не потрібно рити колодязь

Не слід копати колодязі в безпосередній близькості з:

 1. Вигрібними ямами і септиками будь-якого типу.
 2. Місцями поховання людей і тварин, а також біологічних відходів.
 3. Територіями скидання промислових стоків.
 4. Місцями зберігання побутового та промислового сміття.
 5. Полігонами для зберігання медичних, хімічних, ядерних відходів.
 6. Дорогами загального користування, автотрасами, швидкісними шосе.
 7. Штучно зрошуваними та/або удобрюваними ріллями і городами.
 8. Інженерними комунікаціями: електричними кабелями, трубами водопостачання, водовідведення тощо.

Визначити з урахуванням усіх рекомендацій, чи можна рити колодязь на обраній ділянці, може тільки фахівець. Не ризикуйте здоров’ям — і обов’язково переконайтеся, що «видобута» вода відповідає санітарним нормам!

Визначення якості води

Ваш колодязь готовий і повний води? Чудово, але не забувайте про безпеку: рідина може містити небезпечні органічні домішки, солі важких металів, хвороботворні бактерії та мікроорганізми. Лабораторія «УкрХімАналіз» проведе повний аналіз зразка води з колодязя — на сучасному точному обладнанні, з наданням докладного звіту. Наші послуги доступні по всій Україні — від східних до західних областей. Не ризикуйте здоров’ям — пийте тільки чисту воду!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: