Як визначити, в якому місці можна копати колодязь?
Колодязь — це відносно неглибока, не більше 20 метрів під землею, споруда, що дає доступ до верхніх шарів води. Копання колодязя теоретично представляє менше складності, ніж буріння артезіанської свердловини — але перед тим, як взятися до справи, потрібно визначитися з найголовнішим питанням: де на ділянці правильно починати копати — і в яких місцях робити це точно не потрібно. На обидва питання дасть відповідь «УкрХімАналіз» — сподіваємося, наша інформація буде для вас корисною!
Як визначити місце під колодязь: народні прикмети і сучасні технології
Люди копають колодязі з давніх-давен — і, звісно, придумали чимало способів дізнатися, чи вдасться знайти воду там, де хотілося б, — чи обрати інше місце.
Насамперед такі прикмети ґрунтуються на уподобаннях рослин і тварин:
- На неглибоке залягання водоносного шару вказує зростання поблизу берези, вільхи та верби, а також болиголова, мати-й-мачухи та щавлю. Зрозуміло, про те саме свідчать і очерет або очерет — але в цьому разі під час копання колодязя велика ймовірність наштовхнутися на заболочену землю, а отже, на не надто чисту воду.
- Майже напевно на невеликій глибині є джерело води, якщо над обраною ділянкою часті скупчення мошки, комарів та інших літаючих комах. Досліди краще проводити в спекотну погоду, коли комахи особливо потребують освіжаючої вологи.
- З великою точністю визначити місце під риття колодязя допомагають коні та собаки. Перші у спеку б’ють копитом там, де прохолодніше — і, отже, де вода найближче підходить до поверхні. Другі, виходячи з тих самих міркувань, риють у землі поглиблення для денного відпочинку.
Наступна група прикмет пов’язана зі скупченнями води:
- Нескладно здогадатися, що земля, вже насичена вологою, буде повільніше вбирати нову воду. Тому місце під риття колодязя визначають, дивлячись, де після дощу (або поливу) земля осушується з меншою швидкістю.
- Туман також має властивість накопичуватися над «мокрими» ділянками. Як правило, що густіші клуби туману, то багатший водоносний шар, що підходить до землі.
Існують і емпіричні народні способи пошуку місця для копання колодязя. Перелічимо найпростіші:
- На початку дня виставте скляні незакриті банки: дном догори, шийкою безпосередньо на землю. Наступного дня подивіться, скільки конденсату накопичилося на стінках: що його більше, то швидше за все прямо під посудиною пролягає водоносний шар. Для правильного оцінювання кількості конденсату банки мають бути однакового об’єму; для більшої надійності шийки можна вкопати в землю. На жаль, дощ, що трапився протягом дня, зведе весь експеримент нанівець — ви не зможете адекватно оцінити, наскільки банка «набралася» водою через природну вологість землі.
- Помістіть у глиняний горщик матеріал, що добре поглинає вологу: наприклад, дрібно стерту цеглу або силікагель. Зважте горщик із сухим матеріалом, потім оберніть горщик шаром тканини і закопайте в землю щонайменше на добу. Наступного дня викопайте горщик, очистіть від слідів землі та знову зважте: що сильніше збільшилася маса, то більше матеріал увібрав вологи із землі — і то ближче до обраного вами місця розташоване джерело води.
До не обґрунтованих ні науково, ані логічно, але тим не менш іноді дають позитивний результат методів можна віднести пошуки води за допомогою:
- Виноградної лози: добре висушена і досить довга роздвоєна гілка, коли наближається до ділянки землі з підвищеною вологістю, повинна почати вбирати воду з повітря — і прогнутися вниз.
- Алюмінієвих куточків (рамок): під час наближення до джерела води, що неглибоко залягає, ці рамки, вільно вставлені в ручки, мають почати рухатися, а в ідеалі — перехреститися одна з одною.
Сучасні способи, що дають змогу дізнатися, де на ділянці рити колодязь:
- Буріння пробної свердловини — так ви не тільки однозначно дізнаєтеся, чи є джерело на обраному місці, а й зможете відразу відібрати воду для лабораторного аналізу.
- Гідрогеологічні дослідження — повний цикл робіт, після якого не залишається питань, чи є на ділянці вода, а якщо є — де саме і в яких обсягах.
Крім іншого, під час визначення місця під копання колодязя можна керуватися гранично простим правилом: вода ближче підходить до поверхні землі там, де є пологості й западини природного походження. Зі свого боку, не варто шукати воду на природних височинах — можливо, ви просто не «докопаєтеся» до джерела.
Де не потрібно рити колодязь
Не слід копати колодязі в безпосередній близькості з:
- Вигрібними ямами і септиками будь-якого типу.
- Місцями поховання людей і тварин, а також біологічних відходів.
- Територіями скидання промислових стоків.
- Місцями зберігання побутового та промислового сміття.
- Полігонами для зберігання медичних, хімічних, ядерних відходів.
- Дорогами загального користування, автотрасами, швидкісними шосе.
- Штучно зрошуваними та/або удобрюваними ріллями і городами.
- Інженерними комунікаціями: електричними кабелями, трубами водопостачання, водовідведення тощо.
Визначити з урахуванням усіх рекомендацій, чи можна рити колодязь на обраній ділянці, може тільки фахівець. Не ризикуйте здоров’ям — і обов’язково переконайтеся, що «видобута» вода відповідає санітарним нормам!
Визначення якості води
Ваш колодязь готовий і повний води? Чудово, але не забувайте про безпеку: рідина може містити небезпечні органічні домішки, солі важких металів, хвороботворні бактерії та мікроорганізми. Лабораторія «УкрХімАналіз» проведе повний аналіз зразка води з колодязя — на сучасному точному обладнанні, з наданням докладного звіту. Наші послуги доступні по всій Україні — від східних до західних областей. Не ризикуйте здоров’ям — пийте тільки чисту воду!