Як визначити важкі метали у воді?
12 Лютого 2023 / 27 просмотров

Як визначити важкі метали у воді?

Вода, якою б прозорою, смачною і прохолодною вона не була, ніколи, за винятком проходження через зворотноосмотичний фільтр, не складається тільки з молекул монооксиду диводню. У ній неодмінно присутні домішки — як такі, що не несуть жодної шкоди, так і небезпечні. До групи останніх належать солі важких металів, що спричиняють отруєння під час потрапляння в організм. Які важкі метали можуть міститися у воді та як перевірити їхню наявність у домашніх умовах, розповість «УкрХімАналіз».

Важкі метали: що це таке і які з них можна знайти у воді

Важкі метали — це елементи Періодичної системи Д. І. Менделєєва, що відповідають таким умовам:

  • Атомна маса більша за 67 а.о.м.
  • Густина більша за 8 г/см3.
  • Розглянутий метал не належить до кольорових або дорогоцінних.

Цікаво зазначити, що всі три критерії мають умовний характер — як і сам термін «важкі метали». Чіткого хімічного визначення цієї групи елементів не існує — зате є біологічний критерій: важкі метали, навіть якщо в мікродозах необхідні або нешкідливі для організму, у великих кількостях завдають відчутної шкоди.

У воді можуть міститися сполуки таких важких металів:

  • Ртуть. Це єдиний метал, який у нормальних умовах перебуває в рідкій фазі. У воду ртуть потрапляє з промислових стоків і твердих відходів, в істотно менших кількостях — з побутового сміття. Вміст ртуті у воді спричиняє сильне отруєння організму, що виражається в проблемах із диханням, втраті апетиту й апатії, блювоті, діареї, відчутті безперервного запаморочення.
  • Свинець. Метал майже завжди можна визначити у воді з крана: він потрапляє у водопровід зі стоками, а також унаслідок корозії труб. Свинець не видаляється з води і не переходить в осад під час кип’ятіння, навпаки — що більше випаровується рідини, то вищою стає його концентрація. Під час потрапляння в організм метал спричиняє сильні болі в животі, спазми м’язів, головні болі, надалі — проблеми з диханням і порушення роботи серця.
  • Кобальт. В абсолютній більшості випадків переходить у водойми з промислових стоків. У разі потрапляння в організм провокує захворювання щитоподібної залози, розлади травної та дихальної систем — аж до астми. У запущених випадках розвивається серцева недостатність.
  • Кадмій. Найпоширеніші джерела зараження води кадмієм — побутове сміття і відходи металургійних виробництв. Кількості кадмію, що міститься у воді, навряд чи буде достатньо, щоб спричинити деформацію кісток і суглобів, але елемент і без того згубно діє на дихальну, травну та серцево-судинну системи.

Найнебезпечніша властивість усіх важких металів — здатність поступово накопичуватися в організмі, завдаючи людині все більшої шкоди. Отруєння важкими металами традиційно ділять на хронічне (отрута накопичувалася тривалий час, можливо — десятки років) і гостре (людина отримала критично небезпечну дозу за короткий проміжок часу або одноразово).

Як самостійно визначити важкі метали у воді

Зробити це в домашніх умовах неможливо: важкі метали не мають смаку і запаху, а для проведення специфічних реакцій вам необхідно було б мати цілий арсенал реагентів. У лабораторних умовах воду перевіряють на наявність небезпечних елементів за допомогою таких методів:

  1. Фотометрія. Методика заснована на тому, що кожному хімічному елементу властиве поглинання певної ділянки спектра електромагнітних хвиль. Аналіз передбачає поєднання декількох методів: фотоколориметрії, спектрофотометрії та інших.
  2. Спектрометрія атомно-емісійна. Принцип визначення наявності важких металів у воді схожий на попередній метод: кожен хімічний елемент випромінює вільні частинки у своєму власному електромагнітному діапазоні.
  3. Флуориметрія. Як і в раніше згаданих методиках, визначення у воді атомів важких металів ґрунтується на тому, що елементи в збудженому (наденергетичному) стані випромінюють випромінювання певного спектра.

Лабораторія «УкрХімАналіз» визначає наявність у воді важких металів, а також інших небезпечних домішок — і після завершення аналізу надає докладний звіт із перерахуванням усіх виявлених токсичних речовин.

П’ємо воду без важких металів!

Лабораторія «УкрХімАналіз» працює з точним сучасним обладнанням і новітніми реагентами, але головна наша гордість — висококваліфіковані співробітники, які провели сотні й тисячі аналізів проб води. Послуги «УкрХімАналізу» доступні в усіх містах і областях України. Ми безпомилково визначимо, чи присутні в зразку важкі метали — а ви отримаєте можливість і далі пити воду, не побоюючись даремно за своє здоров’я!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: