Як визначити жорсткість води?
12 Січня 2023 / 24 просмотров

Як визначити жорсткість води?

Навряд чи для когось виявиться секретом: вода, що тече з крана, не відрізняється ідеальним складом, а іноді вживати її в неочищеному вигляді небезпечно для здоров’я. Одним із найважливіших показників якості водопровідної води є жорсткість. Що це таке і чи можна визначити ступінь жорсткості води самостійно, читайте в нашій статті.

Що показує і чим небезпечна жорсткість води

Жорсткість води, яку доставляють у квартиру водопроводом, яку отримують зі свердловини або яку власноруч піднімають із колодязя, — це вміст у чистій рідині (H2O) солей лужноземельних металів, насамперед — магнію (Mg2+) і кальцію (Ca2+).

Більша частина таких солей, наприклад, сульфати і карбонати, належить до нерозчинних або малорозчинних — і, отже, утворює осад, зокрема, на поверхнях побутових приладів, що контактують із водою: водопровідних кранів, чайників, пральних і посудомийних машин тощо. За підвищених температур такий наліт (накип) утворюється швидше і схоплюється краще — а отже, що жорсткіша вода, то скоріше постраждає зовнішній вигляд — або буде втрачено працездатність техніки.

Зі зрозумілих причин надмірно високий вміст солей у воді шкідливий і для організму: від шкіри та слизових до шлунка і травної системи загалом. Точно визначити, який рівень жорсткості води, можна лише під час лабораторного аналізу. «УкрХімАналіз» виконує дослідження води: встановлює жорсткість, визначає наявність важких металів, небезпечних органічних і неорганічних домішок.

Нижче ми наведемо кілька способів приблизно дізнатися жорсткість води, але спочатку — кілька слів про те, як вимірюється цей параметр.

Кількісне визначення жорсткості води

Сьогодні для числового вираження жорсткості води застосовуються такі одиниці:

  • Мілімоль на кубічний дециметр (ммоль/дм3, те ж саме, що ммоль/л). Показує, яка кількість речовини міститься в одиниці об’єму води.
  • Міліграм-еквівалент на літр (мг-екв/л). Застаріла одиниця, що дорівнює 0,5 ммоль/дм3.
  • Градус жорсткості за німецьким стандартом, °dH (Німеччина). 1°dH = 0,18 ммоль/дм3.
  • Градус жорсткості за французьким стандартом, °F (Франція). 1°F = 0,10 ммоль/дм3.
  • Градуси Кларка, °Clark (Велика Британія). 1°Clark = 0,14 ммоль/дм3.
  • Кількість частин солей кальцію на моль, ppm (США). 1 ppm = 0,01 ммоль/дм3.

Згідно з ДСТУ 7525:2014, в Україні для вимірювання жорсткості води використовується одна одиниця — ммоль/дм3. Максимально допустиме значення жорсткості для питної води становить 7 ммоль/дм3.

Як самостійно дізнатися жорсткість води

До простих, легко здійсненних у домашніх умовах методів визначення жорсткості води належать:

  1. Спостереження за кількістю і щільністю накипу. Що жорсткіша вода, то швидше всередині чайника з’явиться незмивний звичайними засобами шар кольором від сіруватого до бежевого — переплутати його з чимось іще просто неможливо. Цей спосіб належить до якісних: ви не зможете дізнатися, яка точно жорсткість води, проте легко зрозумієте, що вона перевищує середнє значення.
  2. Спостереження за сантехнікою. Нерозчинні солі, що містяться у водопровідній воді, поступово забиватимуть сита кранів і залишатимуть специфічні розводи на поверхнях. Що швидше відбуваються відповідні процеси, то вища жорсткість води — і навпаки.
  3. З використанням скла або дзеркальця. Спосіб, як і перші два, — кількісний. Капніть на чисту скляну поверхню по краплині дистильованої або кип’яченої води та води з крана, після чого дайте рідині висохнути. Порівняйте розводи, що залишилися на поверхні: чим насиченіший слід водопровідної води, тим більша її жорсткість.
  4. За допомогою шампуню, рідкого мила або мильного розчину. У надмірно жорсткій воді перераховані речовини практично не утворюють піни.
  5. Шляхом відстоювання. Налийте воду в чисту прозору посудину і дайте їй відстоятися протягом кількох годин. Якщо рідина пересичена солями кальцію і магнію, на поверхні з’являться білясті або сіруваті плівочки.

Зазначимо, що, незважаючи на небезпеку підвищеної жорсткості, вода зовсім без солей не менш шкідлива для організму: вона вимиває іони кальцію і магнію, необхідні для підтримки кістково-м’язової системи в робочому стані. Не йдіть на крайнощі — краще замовте професійний аналіз води і переконайтеся, що вона відповідає нормам!

Контроль якості водопровідної води

Лабораторія «УкрХімАналіз» виконує дослідження води з крана, колодязя або свердловини. Ми точно визначимо жорсткість та інші показники — і надамо детальний звіт. Наші послуги доступні в Києві, Київській, Чернігівській, Черкаській та інших областях України. Звертайтеся — нехай ваш організм і ваша побутова техніка будуть у повному порядку!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: