Як захистити ґрунт від забруднення?
6 Листопада 2022 / 56 просмотров

Як захистити ґрунт від забруднення?

Ґрунт — джерело живлення для майже всіх видів рослин, від екзотичних фруктів до буденних кульбаб і ромашок. Зрозуміло, що для нормального розвитку рослин у землі мають міститися необхідні мікроелементи та органічні сполуки — за мінімальної кількості забруднень і шкідливих речовин. З яких причин забруднюється ґрунт і як можна боротися з цією проблемою, розповість «УкрХімАналіз».

Що призводить до забруднення ґрунту

До основних причин забруднення родючого шару землі належать такі природні та техногенні чинники:

 • Пожежі. Пожежі, що виникають з природних або штучних причин, зокрема внаслідок підпалу, знищують місцеву екосистему, випалюють корисні органічні сполуки, призводять до засмічення землі продуктами горіння.
 • Посуха. Нестача вологи в поєднанні із загибеллю корисних тварин, що живуть у ґрунті, — причина виснаження і забруднення ґрунту непереробленими органічними відходами.
 • Ерозія. Фізичне знищення ґрунту внаслідок вивітрювання і вимивання супроводжується заміщенням неродючими об’єктами: камінням, сухими гілками, відходами життєдіяльності тварин.
 • Агрохімічний обробіток землі. Добрива, пестициди, інші речовини, призначені для захисту врожаю, поступово накопичуються в ґрунті, роблячи його непридатним для зростання нових поколінь рослин.
 • Забруднення промисловими та побутовими відходами. Рідкі стоки і тверде сміття, потрапляючи в ґрунт, отруюють його, перетворюючи на неродючу землю.
 • Викиди заводів, фабрик, медичних установ, теплоелектростанцій. Газо- і пилоподібні забруднення поширюються повітрям на великі відстані й осідають, зокрема, у ґрунті, привносячи в нього небезпечні для рослин і кінцевого споживача сполуки.
 • Продукти роботи державного, муніципального та приватного транспорту. Літаки, автомобілі, поїзди залишають після себе викиди, які осідають у ґрунті і несприятливо позначаються на рості та розвитку рослин.
 • Діяльність людини. Життя людей нерозривно пов’язане з виробництвом побутових відходів, від цукеркових фантиків до побутової техніки, що вийшла з ладу. Частина сміття потрапляє в ґрунт — що, звісно, не сприяє росту рослин.

Зупиняти забруднення ґрунту і виправляти вже наявні проблеми потрібно з таких міркувань:

 1. Засмічена земля втрачає родючість — за великих фінансових вкладень кількість і якість врожаю на такій ділянці буде неухильно знижуватися.
 2. Рослини здатні накопичувати шкідливі речовини — отже, потенційно небезпечні сполуки стають їжею людини та тварин.

Повністю запобігти забрудненню неможливо — проте існують способи максимально захистити землю і повернути її в «працездатний» стан.

Як захищати ґрунт і справлятися із забрудненнями

Вирішувати проблему слід виходячи з того, яке забруднення (або забруднення) загрожують землі:

 • Для боротьби з ерозією пустки і вирубані ділянки знову засаджують лісами, зміцнюють береги водойм, проводять меліоративні роботи.
 • Для запобігання агрохімічному забрудненню застосовують сучасні види пестицидів і добрив, що містять мінімальну кількість шкідливих сполук.
 • Для скорочення надходження отруйних речовин у вигляді стоків і твердих відходів вводять суворий регламент утилізації відходів, встановлюють просунуті системи очищення.

Відновлення (рекультивація) вже забрудненого ґрунту — складний багатоступеневий процес, що охоплює роботи з очищення, переорювання, відродження екосистеми, внесення поживних речовин, розроблення системи водопостачання та водовідведення.

Контроль якості ґрунту

Щоби розпланувати роботи з очищення або захисту ґрунту, необхідно знати основні загрозливі для нього чинники. Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить агрохімічні дослідження в Києві, Полтавській, Кіровоградській областях — і по всій Україні. Ми з’ясуємо, в якому стані перебуває земля, яких сполук їй не вистачає — а яких міститься в надлишку. Звертайтеся — зробіть перший крок до захисту ґрунту!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: