Як захиститися від важких металів?
4 Листопада 2022 / 60 просмотров

Як захиститися від важких металів?

Важкі метали активно використовуються в промисловості, сільському господарстві та медицині — водночас залишаючись смертельно небезпечними для людського організму. Повністю убезпечитися від них неможливо — але нижче ми розповімо, як максимально захистити себе від отруєння важкими металами.

Які елементи належать до групи важких металів

Чіткого наукового визначення терміна «важкі метали» не існує — за різними критеріями до цієї категорії включають елементи:

 • Ті, що мають щільність від 0,008 кг/см3 — більше, ніж у заліза.
 • Ті, що мають атомну вагу від 51 а.о.м. — більше, ніж у ванадію.
 • Ті, що відрізняються перерахованими ознаками і не є недорогоцінними, некольоровими тощо.

На практиці до важких металів найчастіше відносять такі елементи:

 • Ртуть.
 • Цинк.
 • Мідь.
 • Свинець.
 • Талій.
 • Кадмій.
 • Миш’як.

В організм ці метали надходять з їжею, повітрям, водою, у вигляді парів, солей і, істотно рідше, дрібнодисперсних порошків. Наслідки отруєння важкими металами вкрай різноманітні — від запаморочення і нудоти до зміни кісткової тканини і паралічу.

Як захиститися від потрапляння в організм важких металів

Наведемо кілька основних способів захисту від токсичних елементів:

 1. Завжди дотримуйтеся техніки безпеки. Найпростіше отримати інтоксикацію на робочому місці, пов’язаному з використанням важких металів. Використовуйте захисні маски, рукавиці та одяг, не нехтуйте душем, регулярно проходьте медичний огляд.
 2. Не перебувайте у завідомо небезпечних місцях. Легко здогадатися, що повітря поруч із, наприклад, металургійним підприємством значно більш насичене шкідливими елементами, аніж поруч із парком чи хоча б у спальному районі. Якщо плануєте переїжджати — заздалегідь подивіться на карті, чи немає поблизу фабрик і заводів.
 3. Встановіть у будинку систему кондиціонування та фільтрації повітря. Це дорогий, але досить ефективний варіант — особливо якщо життя поруч із промисловим об’єктом уникнути не вдалося.
 4. Не вживайте в їжу немиті фрукти та овочі. Важкі метали входять до складу деяких агрохімічних препаратів — і залишаються на поверхні плодів.
 5. Скоротіть споживання морської риби, молюсків, креветок і головоногих. У їхніх м’язах чудово накопичується ртуть, що потрапляє в океан у вигляді стоків.
 6. Не паліть. У сигаретах міститься велика кількість кадмію і нікелю, які швидко накопичуються в організмі і призводять до інтоксикації.
 7. Не залишайте дитину наодинці з потенційно небезпечними предметами. Так, не варто використовувати (або хоча б давати малюкові в руки) ртутний термометр: якщо він буде розбитий, вам доведеться збирати краплі металу — і дихати отруйними випарами.

Зазначимо, що перевищення норми вмісту свинцю в організмі спостерігається і в любителів антикваріату, а також у людей, які живуть поруч із підприємствами чорної металургії або об’єктами будівництва.

Якщо убезпечити себе від отруєння важкими металами не вийшло, за появи перших симптомів інтоксикації:

 1. Залежно від поточного самопочуття викличте «швидку допомогу» або зверніться до лікаря.
 2. Пройдіть призначений курс лікування.
 3. Після стабілізації стану здоров’я вживайте рис (гарний природний сорбент), буряк, зелень, відвари з вівса і розторопші, курячий і яловичий бульйони — а також необхідні для відновлення організму вітаміни і мікроелементи.
 4. Займайтеся фізичними вправами: залишки токсинів виводитимуться з організму, зокрема й через піт.

На ранніх стадіях хронічне отруєння важкими металами не проявляється, тож найкращий спосіб убезпечити себе та рідних — замовити дослідження волосся на наявність і концентрацію небезпечних сполук.

Контроль вмісту важких металів у тілі

Лабораторія «УкрХімАналіз» з’ясує, чи не перевищує норми концентрація важких металів у вашому організмі. Для аналізу необхідне лише волосся — це безболісний і водночас високоточний метод. Ми працюємо по всій Україні, включно з Київською областю. Не турбуйтеся даремно — замовте аналіз волосся на важкі метали і дізнайтеся правду!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: