Як захиститися від важких металів?
Важкі метали активно використовуються в промисловості, сільському господарстві та медицині — водночас залишаючись смертельно небезпечними для людського організму. Повністю убезпечитися від них неможливо — але нижче ми розповімо, як максимально захистити себе від отруєння важкими металами.
Які елементи належать до групи важких металів
Чіткого наукового визначення терміна «важкі метали» не існує — за різними критеріями до цієї категорії включають елементи:
- Ті, що мають щільність від 0,008 кг/см3 — більше, ніж у заліза.
- Ті, що мають атомну вагу від 51 а.о.м. — більше, ніж у ванадію.
- Ті, що відрізняються перерахованими ознаками і не є недорогоцінними, некольоровими тощо.
На практиці до важких металів найчастіше відносять такі елементи:
- Ртуть.
- Цинк.
- Мідь.
- Свинець.
- Талій.
- Кадмій.
- Миш’як.
В організм ці метали надходять з їжею, повітрям, водою, у вигляді парів, солей і, істотно рідше, дрібнодисперсних порошків. Наслідки отруєння важкими металами вкрай різноманітні — від запаморочення і нудоти до зміни кісткової тканини і паралічу.
Як захиститися від потрапляння в організм важких металів
Наведемо кілька основних способів захисту від токсичних елементів:
- Завжди дотримуйтеся техніки безпеки. Найпростіше отримати інтоксикацію на робочому місці, пов’язаному з використанням важких металів. Використовуйте захисні маски, рукавиці та одяг, не нехтуйте душем, регулярно проходьте медичний огляд.
- Не перебувайте у завідомо небезпечних місцях. Легко здогадатися, що повітря поруч із, наприклад, металургійним підприємством значно більш насичене шкідливими елементами, аніж поруч із парком чи хоча б у спальному районі. Якщо плануєте переїжджати — заздалегідь подивіться на карті, чи немає поблизу фабрик і заводів.
- Встановіть у будинку систему кондиціонування та фільтрації повітря. Це дорогий, але досить ефективний варіант — особливо якщо життя поруч із промисловим об’єктом уникнути не вдалося.
- Не вживайте в їжу немиті фрукти та овочі. Важкі метали входять до складу деяких агрохімічних препаратів — і залишаються на поверхні плодів.
- Скоротіть споживання морської риби, молюсків, креветок і головоногих. У їхніх м’язах чудово накопичується ртуть, що потрапляє в океан у вигляді стоків.
- Не паліть. У сигаретах міститься велика кількість кадмію і нікелю, які швидко накопичуються в організмі і призводять до інтоксикації.
- Не залишайте дитину наодинці з потенційно небезпечними предметами. Так, не варто використовувати (або хоча б давати малюкові в руки) ртутний термометр: якщо він буде розбитий, вам доведеться збирати краплі металу — і дихати отруйними випарами.
Зазначимо, що перевищення норми вмісту свинцю в організмі спостерігається і в любителів антикваріату, а також у людей, які живуть поруч із підприємствами чорної металургії або об’єктами будівництва.
Якщо убезпечити себе від отруєння важкими металами не вийшло, за появи перших симптомів інтоксикації:
- Залежно від поточного самопочуття викличте «швидку допомогу» або зверніться до лікаря.
- Пройдіть призначений курс лікування.
- Після стабілізації стану здоров’я вживайте рис (гарний природний сорбент), буряк, зелень, відвари з вівса і розторопші, курячий і яловичий бульйони — а також необхідні для відновлення організму вітаміни і мікроелементи.
- Займайтеся фізичними вправами: залишки токсинів виводитимуться з організму, зокрема й через піт.
На ранніх стадіях хронічне отруєння важкими металами не проявляється, тож найкращий спосіб убезпечити себе та рідних — замовити дослідження волосся на наявність і концентрацію небезпечних сполук.
Контроль вмісту важких металів у тілі
Лабораторія «УкрХімАналіз» з’ясує, чи не перевищує норми концентрація важких металів у вашому організмі. Для аналізу необхідне лише волосся — це безболісний і водночас високоточний метод. Ми працюємо по всій Україні, включно з Київською областю. Не турбуйтеся даремно — замовте аналіз волосся на важкі метали і дізнайтеся правду!