Як знайти ртуть із розбитого градусника?
12 Лютого 2023 / 7 просмотров

Як знайти ртуть із розбитого градусника?

Ртутний градусник, що розбився, — явище цілком звичне для старших поколінь, і, завдяки поступовому заміщенню «аналогових» термометрів цифровими, в наш час трапляється все рідше. Проте градусники зі ртуттю трапляються і сьогодні — і, отже, продовжують становити небезпеку. У статті «УкрХімАналіз» розповість, як знайти ртутні кульки, якщо вдома розбився термометр, — і чи можна своїми силами зібрати всю потенційно рознесену квартирою ртуть.

Розбили ртутний градусник: чи варто хвилюватися?

Ртуть — унікальний метал: рідкий у нормальних умовах, він украй рухливий — одна крапля легко розбивається на десятки менших кульок, а останні котяться по підлозі в найпотаємніші куточки кімнати.

Основну небезпеку становить не сам метал (хоча, зрозуміло, вживати його всередину і взагалі контактувати з ним вкрай не рекомендуємо), а випаровування, які він виділяє. Останні, проникаючи в організм людини, викликають:

  • Слабкість.
  • Анемію.
  • Запаморочення.
  • Головний біль.
  • Порушення роботи органів дихання.
  • Нудоту та, суттєво рідше, діарею.
  • Втрату координації.

Специфічні ознаки гострого отруєння ртуттю — збліднення, аж до синюшності, шкіри обличчя і повік, а також поява в роті характерного нудотного смаку. Отруїтися ртутними парами на смерть досить складно — але за перших ознак потрапляння сполук металу всередину організму рекомендуємо негайно викликати «швидку допомогу».

Ртутні випари становлять підвищену небезпеку внаслідок адитивності впливу: що довше людина дихає отруйним повітрям, то більше в її організмі накопичується важкого металу — і тим стрімкіше погіршується стан її здоров’я.

Як знайти ртуть із розбитого градусника в будинку

Наведемо короткий порядок пошуку ртутних кульок, які, ймовірно, розкотилися з розбитого градусника по кімнаті, а можливо, і рознесені по всій квартирі:

  1. Відразу після того, як виявили розбитий термометр, постарайтеся встановити місце події: так ви зможете приблизно уявити, за якою траєкторією «розбіглися» токсичні кульки.
  2. Одягніть на ноги бахіли, а на руки — одноразові медичні рукавички, щоб унеможливити прилипання ртуті до шкіри та подальше поширення металу по всій квартирі.
  3. Озбройтеся по можливості найпотужнішим ліхтариком і посвітите вниз: ртуть легко виявити за найпримітнішою якістю — яскравим сріблястим блиском у променях спрямованого світла.
  4. Збирайте виявлені кульки ртуті в посудину, з якою згодом вам не шкода буде розлучитися — наприклад, у скляну баночку або одноразову пластикову склянку. Щоб мінімізувати інтенсивність випаровування, заздалегідь налийте в посудину воду, бажано — з додаванням шампуню, мила або іншої поверхнево-активної речовини, що створює на поверхні піну.
  5. Розбийте кімнату (або, якщо ситуація гірша, квартиру) на сектори, щоб упорядкувати пошук крапельок ртуті. Зазирайте під меблі, в усі щілини, під килими і паласи — не забуваючи підсвічувати собі ліхтариком. Діставати знайдені кульки можна за допомогою зігнутого в гачок дроту, а «вичісувати» з килима — за допомогою жорсткої щітки.
  6. Дрібні краплі ртуті можна збирати за допомогою будь-якої клейкої поверхні — від ізоляційної стрічки і скотчу до стрічки для мух. Зрозуміло, шматки матеріалу з отруйним металом слід також помістити в посудину з водою.
  7. Зверніться в ДСНС або іншу доступну структуру для передачі їм зібраної ртуті, а також предметів, на яких містяться її залишки, включно з використаними бахілами та рукавичками.
  8. Що ж, ртуть із розбитого градусника успішно зібрано і передано компетентним людям. Але чи дійсно ви впевнені, що видалили з квартири весь отруйний метал до останнього міліграма? На жаль, перевірити це побутовими методами неможливо — а тим часом ртуть, що залишилася в оселі, продовжує «тішити» вас і вашу родину небезпечними випарами. Виявити наявність у квартирі або приватному будинку ртуті можна тільки за допомогою спеціального обладнання — зверніться в «УкрХімАналіз» і перевірте, чи дійсно безпечний ваш будинок!

Пошук слідів ртуті в оселі

Лабораторія «УкрХімАналіз» виявить залишки ртуті у квартирі, приватному будинку, виробничому або громадському приміщенні. У нашому розпорядженні — високочутливе обладнання, засоби індивідуального захисту, ємності для безпечного збору ртуті. Ми працюємо по всій Україні — від Львова та Івано-Франківська до Чернігова та Харкова. Переконайтеся, що живете в справді безпечному будинку!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: