Як зрозуміти, чого не вистачає рослинам?
18 Грудня 2022 / 36 просмотров

Як зрозуміти, чого не вистачає рослинам?

Нормальний розвиток рослин неможливий без наявності в ґрунті мікроелементів — металів і неметалів, які через корінь надходять до стебла, листя, квітів і зав’язей. Якщо в ґрунті не вистачає тих чи інших мікроелементів, ріст і цвітіння можуть як сповільнитися, так і зовсім припинитися. Зі статті «УкрХімАналізу» ви дізнаєтеся, як за зовнішнім виглядом визначити, яких саме елементів не вистачає домашній або вуличній рослині.

Чому важливо стежити за балансом мікроелементів у ґрунті

Елементів, необхідних для здорового росту рослин, багато — здавалося б, якщо в ґрунті не виявиться якогось одного, нічого страшного не трапиться. Але на ділі навіть найменший дисбаланс призводить до збою в розвитку: наприклад, у разі нестачі сполук азоту у кімнатних рослин, як і у сільськогосподарських культур, сповільнюється ріст, стебло стає слабким і тонким, а листя «вигоряє» — із зелених перетворюється на жовте або бурувате.

З іншого боку, надлишок азоту призводить до гіпертрофованого розвитку стебла і листя на шкоду фазам цвітіння і плодоношення. Наявність у ґрунті кобальту, цинку і особливо бору компенсують цей дисбаланс. Регулярний контроль вмісту в ґрунті мікроелементів допомагає переконатися, що рослини забезпечені всім необхідним — або дізнатися, чого саме їм бракує. «УкрХімАналіз» проводить повноцінний аналіз ґрунту всіх типів — від чорнозему до «пакетних» сумішей.

Визначаємо, яких мікроелементів не вистачає рослинам

Найпростіший спосіб розпізнати нестачу в ґрунті тих чи інших елементів — поглянути на листя рослини. Наведемо симптоми найпоширеніших видів дисбалансу за мікроелементами:

  • Бор (B). Відповідає за нормалізацію розвитку на всіх фазах, від появи пагонів до росту плодів. Зрозуміти, що бору в ґрунті недостатньо, можна, якщо листя легко відламується або відмирає, навіть не розгортаючись повністю.
  • Залізо (Fe). Безпосередньо бере участь у реакціях фотосинтезу. За нестачі мікроелемента листя «вицвітає», із зеленого послідовно стає жовтуватим, білястим, а іноді й майже прозорим, а потім відпадає. Як правило, процес починається з молодих листочків.
  • Мідь (Cu). Як і залізо, відповідає за фотосинтез, а також за утворення гормонів, необхідних для здорового цвітіння і утворення зав’язей. Брак міді проявляє себе у зміні кольору (від білого до бурого) і передчасному відмиранні листя.
  • Марганець (Mn). Ще один мікроелемент, без якого неможливе вироблення хлорофілу. Про те, що в ґрунті мало марганцю, свідчить «вицвітання» листя, що супроводжується, на відміну від раніше описаних випадків, появою на поверхні буруватих плям і «пропалених» точок між жилками.
  • Молібден (Mo). Впливає на розвиток рослини в поствегетативних фазах. Дефіцит мікроелемента проявляється в появі на листках жовтих або жовтуватих плям з нечітко окресленими контурами.
  • Цинк (Zn). Стимулює поділ клітин, що є основою росту в будь-якій фазі. Незначна нестача цинку проявляється в знебарвленні «м’яких тканин» листа зі збереженням природного відтінку прожилок. При гострій нестачі листя практично біліє, після чого відмирає.
  • Кобальт (Co). Безпосередньо впливає на швидкість росту стебла і листя. Дефіцит мікроелемента може виражатися як у зменшенні розміру листка, так і в зміні кольору, іноді — з появою жовтих або бурих плям.
  • Азот (N). Один із найважливіших для росту будь-якої рослини елементів. Нестача азоту — причина пожовтіння і швидкого опадання листя; на відміну від заліза, хвороба починається зі старих листочків.
  • Калій (K). Мікроелемент також входить до трійки найважливіших для розвитку рослин. Дізнатися про нестачу калію можна за уповільненням росту листя і набуттям ним блідо-зеленого забарвлення.
  • Фосфор (P). Третій найважливіший мікроелемент. Дефіцит фосфору виражається в пожовтінні листя по крайці, з поступовим розвитком некротичних плям у центральній області.
  • Магній (Mg). На відміну від перерахованих вище, цей елемент не відіграє ключової ролі в розвитку листя. Його нестачу можна визначити за відносним зменшенням розміру листка, що іноді супроводжується потемнінням і згортанням у трубочку.

Відзначимо три важливі моменти:

  1. Симптоми можуть видозмінюватися для різних сортів рослин і різних варіантів дисбалансу мікроелементів.
  2. Перелічені ознаки можуть свідчити і про інші захворювання рослини — не обов’язково про нестачу того чи іншого елемента.
  3. Спостереження за станом листя не дає змоги з повною впевненістю дізнатися, яких мікроелементів бракує в ґрунті, а яких міститься в надлишку.

Отримати достовірні дані про якість ґрунту можна тільки шляхом лабораторного аналізу — і тут на допомогу фермеру, садівникові або любителю кімнатних рослин приходить «УкрХімАналіз».

Чи все гаразд із ґрунтом?

Лабораторія «УкрХімАналіз» виконує професійні дослідження ґрунту, на підставі яких можна робити висновок про дефіцит або надлишок мікроелементів. Послуги лабораторії доступні в Києві, Полтаві, Одесі та інших містах України. Отримайте повний звіт про стан ґрунту — і подбайте про свої рослини, поки не стало пізно!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: