Яка мінеральна вода розчиняє камені в нирках?
13 Січня 2023 / 37 просмотров

Яка мінеральна вода розчиняє камені в нирках?

Роль нирок неможливо переоцінити: вони відповідають за виведення з організму токсинів, підтримання кислотно-лужного балансу, виділення низки гормонів, що безпосередньо впливають на якість крові, — і навіть на переведення в корисну форму вітаміну D. Постійна фільтрація рідин не може не позначитися на стані самого органу: поступово в ньому може накопичитися пісок, а згодом — утворитися камені. З метою позбавлення від останніх часто радять вживати мінеральну воду; чи справді цей засіб виводить камені та які сорти краще пити, розповість «УкрХімАналіз».

Причини та механізм появи ниркових каменів

Розглянемо загалом, як утворюються камені в нирках:

  1. Під час фільтрації у внутрішній порожнині органу осідають важкорозчинні та нерозчинні солі.
  2. Поступово осад утворює піщинки різної крупності, які майже або повністю не виводяться з організму разом із сечею.
  3. Залежно від занедбаності хвороби пісок може спресовуватися в камені, виведення яких природним шляхом ще більш ускладнене і болюче.

Крім нирок, камені можуть накопичуватися в пов’язаних органах: сечоводах і сечовому міхурі. Деякі утворення (конкременти) можна вивести із сечею; для позбавлення від інших потрібно застосовувати дроблення або хірургічне втручання.

За складом і причинами утворення ниркові камені ділять на чотири групи:

  • Оксалатні. Причини утворення — дефіцит вітамінів групи B і мікроелементів, насамперед магнію; пієлонефрит; цукровий діабет; загальне порушення обмінних процесів. Камені, що складаються з оксалатів, дуже щільні, на поверхні зазвичай мають загострені мікрошипи, колір — від коричневого до чорного. Розчинити їх неможливо — необхідні дроблення або операція.
  • Струвітні. Причина утворення — потрапляння в живильне середовище хвороботворних бактерій. Конкременти дуже швидко ростуть, можуть утворювати цілі корали, вкриті гострими мікрошипами. Струвітні камені порівняно м’які, колір — від світло- до темно-сірого. Для видалення потрібне хірургічне втручання.
  • Фосфатні. Причини утворення — інфекції органів виділення; загальне порушення обмінних процесів; рідко — надмірне споживання молочних продуктів. Конкременти досить м’які, можуть бути як абсолютно гладкими, так і з шорсткостями або шипами, колір — від білястого до коричневого. Можливе лікування консервативними способами: за допомогою приймання ліків, пиття мінеральної води та дотримання дієти.
  • Уратні. Причини утворення — підвищений вміст сечовини та/або пуринів; подагра; недостатнє надходження в організм вітамінів групи B. Конкременти вирізняються високою щільністю, зазвичай абсолютно гладкі, колір — від жовтуватого до насиченого помаранчевого. Зазвичай для лікування достатньо нехірургічних методів.

Вкрай радимо довірити висновки про наявність, кількість і небезпеку ниркових каменів лікарю і не вдаватися до самолікування. Судити про стан нирок можна лише на підставі обстеження, що включає низку обов’язкових процедур. Незалежне дослідження складу ниркового каменю виконає лабораторія «УкрХімАналіз» — ці дані необхідні для правильного вибору шляху лікування сечокам’яної хвороби.

Чи розчиняє мінеральна вода камені в нирках?

Найкоротша відповідь на це запитання — ні. Щоб розчинити камені, навіть м’які, всередині нирки, хворому довелося б тривалий час приймати всередину концентровані сильнолужні або сильнокислотні рідини, що зрештою виявилося б шкідливішим для організму, ніж самі конкременти.

Проте вживання мінеральної води різного складу показано як допоміжний і профілактичний засіб:

  • Нормалізувати кислотне середовище, в якому утворюються оксалатні камені, допоможе мінеральна вода з підвищеною лужністю (pH понад 7).
  • Знизити ймовірність утворення фосфатних конкрементів можна, вживаючи воду з підвищеною кислотністю (pH менше 7).
  • Запобігти відкладенню уратних каменів здатні мінеральні води з високим вмістом гідрокарбонатних (HCO3-) іонів.

Тип і дозування мінеральної води, як і основний спосіб лікування, визначає лікар — і що точніше пацієнт дотримується рекомендацій, то швидше він позбудеться захворювання.

Зазначимо, що при сечокам’яній хворобі позитивний вплив чинить вживання у великих кількостях і звичайної води: вона сприяє нормалізації кислотно-лужного складу, знижує концентрацію сечі та природним шляхом зволожує сечовивідні канали. І мінеральна, і звичайна вода діє не миттєво — щоб отримати помітний позитивний результат, знадобиться пити рідину протягом щонайменше кількох тижнів.

Незалежний аналіз каменів із нирок

Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить дослідження ниркових каменів. Завдяки сучасному точному обладнанню ми достовірно встановимо склад конкременту — а отже, допоможемо зрозуміти, чому виникли камені і що необхідно зробити, щоб їх позбутися. Наші послуги доступні по всій Україні: у Київській, Харківській, Львівській та інших областях. Бажаємо вам здорових нирок — і прекрасного самопочуття!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: