Яке дерево найкраще очищає повітря від забруднення?
30 Грудня 2022 / 17 просмотров

Яке дерево найкраще очищає повітря від забруднення?

Словосполучення «чисте повітря» вельми умовне: хоч би як ви хотіли інакшого, ви завжди вдихаєте не тільки нешкідливу суміш азоту, кисню і супутніх сполук, а й шкідливі гази, потенційно алергенні тверді частинки, домашній і вуличний пил — та інші забруднення. Один із найефективніших методів глобального очищення повітря, у місті чи селі, — висадка дерев. Які породи дерев найкраще служать цій меті, розповість «УкрХімАналіз».

Чи так ефективно дерева очищають повітря?

Поширена думка: природні способи, про що б конкретно не йшлося, менш небезпечні (або навіть безпечні) для людини, однак і менш ефективні. Частково це справедливо і щодо очищення повітря деревами: розставлені по всьому місту кондиціонери, без сумніву, дали б кращий результат — але таке рішення дуже складне з технічної та вкрай витратне з фінансової точки зору.

Водночас рослини порівняно добре очищають повітря — і потребують не набагато менше вкладень. Покажемо, скільки користі приносять дерева:

  • У середньому один кубометр дерева споживає тонну вуглекислого газу (CO2), який є продуктом дихання, роботи автотранспорту, безлічі промислових процесів.
  • Зі спожитого вуглекислого газу той самий об’єм дерева виділяє в повітря понад 0,7 тонни чистого кисню (O2).
  • У скверах, парках, алеях повітря в 2-3 рази чистіше, ніж в інших, неозеленених міських місцях.

Особливо ефективно дерева справляються із забрудненнями у весняно-осінній період, оскільки більша частина роботи припадає на листя. Частково корисні властивості зелених насаджень зберігаються навіть узимку — як у хвойних, так і у листяних порід.

Найкращі дерева для очищення повітря

Наведемо топ-5 дерев, які найкраще справляються з усуненням забруднень і насиченням повітря киснем:

  1. Тополя. Абсолютний чемпіон: широке, злегка клейке листя прекрасно захоплює з повітря дрібнодисперсні частинки, а кисню тополя виділяє стільки, що одне доросле дерево здатне забезпечити здорове дихання трьох людей. Дерево стійке до автомобільних вихлопів, а проблема з надокучливим пухом, що переносить алергени, вирішується заміною чорної тополі білим або сріблястим.
  2. Каштан. Як і тополя, добре переносить сильно забруднене повітря, зокрема біля автотрас. Протягом року дорослий каштан здатний очистити близько 25 кубічних метрів міського повітря.
  3. Модрина. Перше в нашому рейтингу хвойне дерево. Унікальна особливість модрини — здатність добре поглинати свинець, вкрай шкідливий для здоров’я людини, який неодмінно присутній в автомобільних вихлопах. Для повної нейтралізації шкоди від однієї машини потрібно 8-10 дорослих дерев.
  4. Береза. Непогано поглинає з повітря важкі метали, а також, завдяки пишному листю, знижує рівень міського шуму. Не така стійка, як каштан і тополя, — висаджена безпосередньо біля автомобільної дороги береза, швидше за все, швидко загине. Як і хвойні дерева, виділяє фітонциди, що знищують шкідливі мікроорганізми, які містяться в повітрі.
  5. В’яз. Здатний поглинати і переробляти не тільки вуглекислий газ, а й промислові викиди, включно з сірчистим і чадним газами. Завдяки значно ширшому листю справляється з очищенням повітря від твердих забруднень навіть ефективніше, ніж тополя.

Крім дерев, для міського середовища особливо корисні мохи, які активно поглинають важкі метали, і ялівець, що насичує повітря фунгіцидами.

Дослідження складу міського повітря

Лабораторія «УкрХімАналіз» виконає дослідження проб повітря з квартири, приватного будинку — або з будь-яких відкритих територій. Після завершення аналізу ви отримаєте повноцінний звіт, що містить перелік виявлених небезпечних сполук. Наші послуги доступні в усіх містах України — від Києва до Одеси та Ужгорода. Звертайтеся — дізнайтеся, чим ви насправді дихаєте!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


    Читайте схожі статті: