Які документи потрібні для продажу землі?
6 Грудня 2022 / 45 просмотров

Які документи потрібні для продажу землі?

Право власності, зокрема на землю сільгосппризначення, що лежить під приватним будинком або відведена під присадибне господарство, передбачає можливість не тільки користуватися ділянкою, а й передати її у володіння третій особі — наприклад, за договором купівлі-продажу. Минулого року було знято мораторій на реалізацію земельних паїв — а отже, відкрити шляхи до оформлення відповідних угод. Які документи потрібні для продажу землі та якою має бути послідовність дій продавця, читайте в нашій статті.

Важливість правильного укладення угоди

Передача права власності на земельну ділянку має здійснюватися суворо відповідно до чинного законодавства, зокрема з поданням обома сторонами повних пакетів документів і реєстрацією договору купівлі-продажу в нотаріуса. Порушення однієї або декількох вимог може призвести до визнання угоди недійсною, а в разі встановлення факту використання підроблених або неналежно оформлених документів — навіть до кримінальної відповідальності.

Вимагати анулювання угоди в судовому порядку може будь-яка зацікавлена особа: не тільки продавець або покупець, а й, наприклад, орендар, пріоритетне право якого на викуп землі було проігноровано. У результаті продавати землю доведеться з самого початку — з новими витратами на державне мито та послуги нотаріуса.

Які документи потрібні для продажу земельної ділянки

До списку документів, необхідних для оформлення угоди, входять (з боку продавця):

 • Чинний паспорт у паперовому вигляді або на «пластику».
 • Ідентифікаційний номер платника податків.
 • Підтвердження права власності на реалізовану ділянку.
 • Виписка з Державного земельного кадастру.
 • Виписка з Державного реєстру власності на нерухоме майно.
 • Експертна оцінка вартості земельної ділянки.
 • Згода подружжя на продаж землі, що перебуває у спільній власності.
 • Квитанція, що підтверджує сплату державного мита.

У разі, якщо угода здійснюється за дорученням, — довіреність, засвідчена нотаріусом, а також документи, що підтверджують особу представника продавця.

Продавцю потрібно заздалегідь завести банківський рахунок, на який надійдуть гроші покупця. Розрахуватися готівкою або «з картки на картку» не вийде — так держава виключає ймовірність несплати продавцем податку на дохід.

Наведений вище список — базовий. Не виключено, що продавцю потрібно буде подати додаткові документи — які саме, розповість нотаріус, обов’язком якого і є забезпечення законності угоди.

Продаж земельного паю: найкоротша інструкція

Передбачити всі нюанси й ускладнення, якими може супроводжуватися продаж землі, неможливо. Розглянемо загальний порядок дій продавця:

 1. Переконайтеся, що у вашому розпорядженні є документ, який підтверджує право власності на ділянку. Залежно від року оформлення це може бути державний акт (до 2012 р.), свідоцтво про право власності (з 2013 до 2015 рр.) або виписка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з 2016 р. донині).
 2. Переконайтеся, що ділянці, яку ви збираєтеся продавати, присвоєно кадастровий номер. Найпростіший спосіб це зробити — скористатися Публічною кадастровою картою. Доступ до ресурсу абсолютно безкоштовний; тут же можна подивитися загальну площу, межі ділянки, цільове призначення та інші цікаві й корисні відомості.
 3. Може статися, що кадастровий номер ділянці не присвоєно. Нічого страшного в цьому немає — отже, із землею не укладали жодних правочинів із 2004 року, коли було створено реєстр. Проте отримати кадастровий паспорт для продажу паю необхідно: зверніться до місцевого органу влади, а після отримання номера зареєструйте право власності у державного реєстратора.
 4. Визначте ціну ділянки. Ви не можете продати землю нижче за мінімальну вартість — зате маєте право підняти ціну за наявності позитивних факторів, наприклад, високої родючості землі. Зорієнтуватися допоможе аналіз ґрунту, замовлений у незалежній лабораторії. «УкрХімАналіз» виконує повноцінне дослідження землі будь-якого типу — і надає документи, достатні для прийняття зваженого рішення.
 5. Пригадайте, чи не здаєте землю в оренду, і перевірте, чи оформлено передачу орендарю офіційним чином. Якщо відповідь на обидва запитання — «так», то саме орендар матиме пріоритетне право викупу ділянки, і вам потрібно насамперед сповістити про продаж його.
 6. Зверніться з пакетом документів до нотаріуса. Йому ж можна довірити і спілкування з орендарем. Останній має право на роздуми протягом двох місяців з моменту отримання повідомлення про намір продати землю — тож, щоб уникнути зволікань, нотаріус може надіслати відповідний документ рекомендованим листом.
 7. Дочекайтеся, поки нотаріус перевірить подані вами і покупцем документи і встановить відсутність обставин, що заважають укладенню угоди.
 8. Отримайте документи, що свідчать про перехід землі до нового власника. Починаючи з цього моменту ви офіційно перестали бути власником паю.

Зазначимо, що вічно чекати відповіді орендаря за наявності підтвердження вручення йому листа про намір продати землю не потрібно: після закінчення двох місяців за відсутності зворотного зв’язку ви зможете на законних підставах продати ділянку кому захочете.

Оцінка якості земельної ділянки

Лабораторія «УкрХімАналіз» проведе дослідження стану вашої землі — і надасть детальну документацію, на підставі якої можна буде ухвалювати рішення про підвищення або зниження ціни. Скористатися нашими послугами можна в Києві, Чернігові, Одесі — та інших містах України. Укладайте угоди для загальної вигоди — а ми допоможемо з деталями!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: