Які фактори руйнують ґрунт?
30 Листопада 2022 / 51 просмотров

Які фактори руйнують ґрунт?

Ґрунт — це земляний шар, що утворився під час природних процесів і містить поживні речовини, необхідні для життя рослин. У природних умовах ґрунт циклічно втрачає і відновлює родючість: через природні катаклізми, переміщення травоїдних тварин, коливання середньорічної температури та з інших причин. Руйнують ґрунт і техногенні явища — наприклад, обробка полів пестицидами. Які чинники можуть негативно впливати на стан родючого шару, читайте нижче.

Що руйнує ґрунт

До факторів, які негативно позначаються на ґрунті, належать:

  • Посуха. Може бути викликана як природними (вигорання лісів, обміління джерел води), так і техногенними причинами (осушення боліт, зміна русел річок, вирубування лісів).
  • Ерозія ґрунту. Втрата родючого шару землі може бути пов’язана з вивітрюванням, вимиванням, зокрема внаслідок влаштування штучних водойм, вирубуванням лісів, випалюванням полів під оранку.
  • Катаклізми. Повені, пожежі, землетруси зі зрозумілих причин різко змінюють природний цикл відновлення ґрунту: від повного знищення локальної біосфери до порівняно незначної втрати родючого шару.
  • Виробничі викиди. Стоки, тверді відходи і шкідливі гази, що виділяються промисловими об’єктами, за відсутності належного дорогого очищення потрапляють у землю, знищують місцеву біосферу і забруднюють ґрунт.
  • Вихлопні гази. Залишають свій відбиток на «здоров’ї» ґрунту й автомобілі, поїзди, літаки, гелікоптери — та інші види транспорту, що працюють на вугіллі, бензині, дизелі або гасі (керосині).
  • Сільськогосподарські препарати. Добрива і пестициди виконують своє завдання — проте насичують землю солями важких металів та іншими небезпечними сполуками, які в довгостроковій перспективі позбавляють землю родючості.

Вище перераховані далеко не всі фактори, що негативно впливають на ґрунт. У масштабах однієї ділянки родючість може знизитися і завдяки невмілим діям власника — наприклад, висаджуванні одних і тих самих рослин, що збіднюють ґрунт, на одному і тому ж місці протягом багатьох років.

Як боротися з руйнуванням ґрунту

Запобігти виснаженню родючого шару можна, створюючи умови, зворотні до руйнівних чинників:

  1. Відновлюючи захисні межі землі: лісосмуги, водойми, природні нерівності місцевості.
  2. Знижуючи вплив негативних техногенних чинників: встановлюючи на виробництвах сучасні системи очищення відходів, використовуючи екологічні види транспорту, використовуючи більш енергоефективні побутові прилади.
  3. Відмовляючись від пестицидів і добрив, що агресивно діють на біосферу та ґрунт загалом.

Крім того, слід дотримуватися традиційних методів збереження родючості ґрунту, зокрема чергування висаджування сільськогосподарських культур, що виснажують і збагачують землю.

Встановлення родючості ґрунту

Найкращий вихід для тих, хто хоче переконатися в родючості використовуваної землі — повний агрохімічний аналіз. Лабораторія «УкрХімАналіз» виконає дослідження, встановить, яких речовин не вистачає в ґрунті, а яких міститься в надлишку — і надасть досконалий звіт, на підставі якого можна буде виробляти стратегію підвищення родючості землі. Наші послуги доступні в Київській, Кіровоградській, Одеській областях — і по всій Україні. Звертайтеся — ми допоможемо дізнатися, наскільки родюча ваша ділянка!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!






    Читайте схожі статті: