Які показники визначають під час санітарного аналізу ґрунту?
2 Грудня 2022 / 39 просмотров

Які показники визначають під час санітарного аналізу ґрунту?

Ґрунт — це сукупність хімічних сполук і живих організмів, які часто не завдають шкоди рослинам, але шкідливі для людини і сільськогосподарських тварин. Визначити, наскільки безпечний той чи інший ґрунт, можна за допомогою санітарного аналізу. «УкрХімАналіз» розповість, що це таке і які показники враховуються під час проведення дослідження.

Санітарний аналіз ґрунту: що це і де застосовується

Санітарним аналізом називають визначення вмісту і концентрації (кількості) в ґрунті:

 • Хімічних речовин.
 • Мікроорганізмів.
 • Гельмінтів.
 • Комах.

Дослідження може проводитися для всіх видів ґрунтів: сільськогосподарських угідь; дачних ділянок; лісів і перелісків.

Санітарний аналіз допомагає зрозуміти, наскільки забруднена земля, чи придатна вона для вирощування рослин, що вживаються в їжу, — і, в разі виявлення проблем, виробити стратегію очищення ґрунту. Крім того, дослідження дає змогу упевнитися в гігієнічній та епідеміологічній безпеці ділянки землі для знаходження людини і тварин — що важливо, наприклад, під час будівництва будинку, організації приватного господарства або обладнанні приміщень для утримання худоби.

Дані, що визначаються під час проведення санітарного аналізу

Перелічимо основні показники, що свідчать про задовільний (або навпаки) санітарно-епідеміологічний стан ґрунту:

 1. Санітарне число. Виражається як відношення кількості азоту, представленого у формі білкових сполук, до загального вмісту азоту в ґрунті (зокрема у вигляді нітритів і нітратів).
 2. Кислотно-лужний баланс. Визначається за pH ґрунту, відповідно до традиційної шкали від 1 (сильнокислотний) до 12 (сильнолужний). Обидва варіанти несприятливі для вирощування рослин; різні сорти сільськогосподарських культур «віддають перевагу» своїм значенням pH, що слід враховувати під час планування висадки.
 3. Вміст важких металів: ртуті, свинцю, міді, миш’яку тощо. Практично всі елементи з цієї категорії необхідні для нормального росту рослин — але у великих кількостях можуть негативно впливати як на врожайність культур, так і на здоров’я людини і тварин, які їх споживають.
 4. Кількість кислотних іонів: хлорид- (Cl-), сульфат- (SO4-), сульфіт- (SO3-) та інших. Повністю виключити наявність цих іонів у ґрунті неможливо, та й не потрібно; проте їхня висока концентрація небезпечна як для рослин, так і для вищих форм життя.
 5. Наявність і концентрація потенційно небезпечних органічних сполук: пестицидів, продуктів нафтоперероблення тощо. Зокрема, пестициди, в короткостроковій перспективі зберігаючи врожай, поступово отруюють ґрунт — з часом потрібне повноцінне очищення.
 6. Концентрація деяких груп мікроорганізмів, зокрема кишкової палички та анаеробних (що живуть без споживання кисню) бактерій. Залежно від особливостей ґрунту і санітарних вимог до нього, під час аналізу враховується концентрація збудників туберкульозу, холери, чуми тощо.
 7. Кількість яєць черв’яків-паразитів (гельмінтів) на одиницю об’єму або маси ґрунту.
 8. Число комах, які постійно або в певний період розвитку перебувають у землі, зокрема, личинок домашньої мухи.

Широко поширена хибна думка, що в «чистому» ґрунті відсутні всі перелічені вище небезпечні чинники. Насправді якість ґрунту визначається концентрацією конкретного несприятливого показника — наприклад, для яєць гельмінтів існує така градація (кількість на кілограм ґрунту):

 • Чистий — 0…1 шт.
 • Незначно забруднений — 2…10 шт.
 • Забруднена — 11…100 шт.
 • Значно забруднена — понад 100 шт.

Для санітарного числа діє така шкала:

 • Чистий — 99…100% (весь азот перебуває в ґрунті у вигляді білкових сполук).
 • Незначно забруднений — 85…98%.
 • Забруднений — 70…85%.
 • Значно забруднений — менше 70%.

Судити про санітарний стан ґрунту слід за сукупністю даних: так, «хороша» кількість білкового азоту може супроводжуватися підвищеним вмістом яєць гельмінтів, кишкової палички тощо. Повноцінний аналіз, що враховує всі значущі фактори, в майбутньому допоможе розробити план поліпшення якості ґрунту.

Контроль санітарних показників ґрунту

Лабораторія «УкрХімАналіз» проводить санітарний аналіз ґрунтів усіх типів. Ми використовуємо сучасні високоточні методи визначення наявності несприятливих факторів, за результатами дослідження надаємо всю необхідну для подальшого прийняття рішень документацію. «УкрХімАналіз» працює в Києві та Київській області — і в усіх регіонах України. Замовте санітарний аналіз — упевніться, що живете і вирощуєте врожай на чистій землі!

У Вас є питання або Вам потрібна консультація?

Заповніть форму і отримаєте безкоштовну консультацію!


  Читайте схожі статті: